Október 31. , a Reformáció ünnepe. A protestáns felekezetek ekkor ünneplik azt a napot, mikor is luther Márton kitűzte a wittembergi vártemplom kapujára a vitatételeit. Ha máshonnan nem, történelemből ismerős lehet, hogy miért is volt szükség Luther fellépésére. Olyan sok világi sallang rakódott az egyházra, hogy elérkezett az ideje az ébredésnek. Isten felgerjesztette a reformátorokban azt az igényt, hogy ismét a Biblia legyen a zsinórmérték, és fontos törekvés volt az is, hogy mindenki a maga anyanyelvén olvashassa a Szentírást. nem is sejtették talán reformátor eleink, hogy mit indítanak el mozgalmukkal, hiszen hihetetlen kultúrális fejlődés indult meg a világban, és bár nem egészen az elképzelések szerint, de a Római Katolikus egyház is elindult a megújulás útján. A reformáció hatására oktatási intézmények jöttek létre, és elkészült a teljes magyarnyelvű Szentírás, Károli Gáspár által, 1590-ben. Volt szerencsém a kezemben tartani vizsolyban ezt a csodálatos értéket.
Miért fontos ma a Reformáció? Azért, mert olyan társadalmi, és gazdasági hatásai voltak, melyek a mai viszonyok kialakulásában is szerepet játszottak. Az ébredési mozgalmak időről időre fellobbannak, így kénytelen megújulni a Római Katlikus egyház is, ahogy a többi történelmi egyház is. A megújulás azonban nem járhat együtt a bibliai elvek feladásával, azoknak lazításával. A xx. század közepére elterjedtek a modern ébredési mozgalmak, például a Pünkösdi Karizmatikus mozgalom, mely mára minden felekezetben képviselteti magát.
Egy biztos, hogy egy keresztény, avagy keresztyén mozgalomnak akkor van létjogosultsága, ha összeegyeztethető a Bibliában leírtakkal. Egyértelmű intést kapunk a jelenések könyvében arra, hogy büntetés nélkül senki sem vehet el, vagy tehet hozzá a kijelentéshez. Ennek fényében bízom abban, hogy isten figyeli, és a Szentlélek által irányítja a mai mozgalmakat is, hogy valódi ébredés induljon a szívekben, mert Isten nélkül a kárhozat lesz osztályrészünk.